The band is selling snacks during lunch. Nachos are $2 each and burgers are $4. You want to buy at least 5 items. You want to spend no more than $16 total.

Respuesta :

You could by 3 burgers (12) and 2 nachos (4) = $16
.........Or just spend all your money on nachos