uony5250
uony5250 uony5250
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

Grace knows that a movie ticket and snacks will cost $18 per person.
There are 4 people in her family.

Which equation will give Grace the best estimate of how much money it will cost for her family to go to the movies and buy snacks?



Respuesta :

12696163q 12696163q
  • 10-09-2020

Answer:

18×4

Step-by-step explanation:

there are 4 people and each person cost $18 so it is 18+18+18+18

Answer Link

Otras preguntas

HELP!! Alex says that if he rolls an odd number on the first number cube, it is more likely that he will roll an even number on the second number cube. Is he c
A health club charges $35 a month for membership fees. Determine whether the cost of membership is proportional to the number of months. Explain your reasoning.
Does anyone know the answer ?!?!
what were the crusades
how do you find whether a problem shows continuous or discrete data? A movie store sells DVDs for $15 each. The function C(d)=15d relates the total cost of mov
A number is chosen at random from 1 to 25. Find the probability of selecting an odd number or multiple of 5.
what is 19.3 rounded to the nearest whole number
What is the function of a data type?
What is the square root of-256? And how did you get this answer
What is a fraction for 6.125