unicornleilei unicornleilei
  • 08-01-2020
  • Mathematics
contestada

at a store ,apples cost $5.00 for 2 pounds.what is the ratio of dollars to pounds of apples

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-01-2020

Answer:

$2.50 per pound of apple

Step-by-step explanation:

Or if you have to write it as a fraction $2.50/ 1

Answer Link
pinkladye8
pinkladye8 pinkladye8
  • 08-01-2020

Answer:

2.50 per apple

Step-by-step explanation:

2.50/1 i did this and i got an A

Answer Link

Otras preguntas

factor out the coefficient of the variable -3.6z - 10.8 =
- A scientist is determining the age of a rock by comparing their position to other rock layers. By doing this, the scientist is determining ___. - A)the dat
Why is the San Francisco de Solano on the Califorana coast?
Alexis has a piece of red paper that is 4 centimeters wide. Its length is twice its width. She glues a piece of blue paper on top of the red piece measuring 3 c
500 people fill up 4/9 of the hall. What is the seating capacity of the hall?
What is the basic unit of organization of all living things
What was the purpose of Columbus's explorations?
Alexis has a piece of red paper that is 4 centimeters wide. Its length is twice its width. She glues a piece of blue paper on top of the red piece measuring 3 c
Evaluate. Let x = 1. 4x/(5-3) ______ 2x*5+9x Enter the answer in lowest terms.
Roger built a model car of a station wagon he actually owns. Based on the ratio on the box, he knows that every inch in the length of his model car represents 2