mdgesqueda123 mdgesqueda123
  • 10-12-2019
  • Mathematics
contestada

A large cheese pizza cost $18 each topping you add cost $1.50

How much would it cost to get a large cheese pizza with c toppings added

Respuesta :

soffsksm
soffsksm soffsksm
  • 10-12-2019
$18 + ($1.50c)

since the pizza originally cost $18 depending on how much toppings you have, multiple the price for each by $1.50 since that is the cost of extra toppings
Answer Link
zpbrown
zpbrown zpbrown
  • 20-12-2021

Answer:

18 + (1.50c)

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What fraction of a full turn is one degree
Write an inequality for each situation. The temperature is below 40 f
Describe the main features that define life in the material sense
If n ≠ 0, which of the following must be greater than n? I 2n II n² III 2 - n
Describe the main features that define life in the material sense
what are the various ways in which lithospheric plates interact with each other as they move around on a dynamic earth??
Describe the main features that define life in the material sense
A number has 6 hundreds, 7 tens, and 34 ones. What is the number?
There are 10 apples in a one-kilogram bag of apples. What is the average mass of each apple in the bag? Give your answer in units of kilograms and grams.
What is the solution of the equation?  Eliminate any extraneous solutions.√3x+28-8=x A. 9 and -4 B. -9 C. -9 and -4 D. -4