htrej12
htrej12 htrej12
  • 10-12-2019
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 7 dollars. Joe buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Joe pays.

Respuesta :

adeadeniyi783
adeadeniyi783 adeadeniyi783
  • 12-12-2019

Answer:

Total cost, c = 7p

Step-by-step explanation:

1pound =$7

Joe buys p pounds,

p pounds = $7 * p

p pounds = 7p

Answer Link

Otras preguntas

What is 1,000 raised to the power of 5?
This soliloquy from William Shakespeare's play, The Tragedy of Julius Caesar is an example of __________________.
how old am i if 300 reduced by 3 times my age is 219
What/who were crossacks?
what is 30 tens minus 3 tens 3 tenths
Help Please.. Perform the following additions and subtractions. (5a^2 - 5a + 2) + (a^2 - a + 6) Perform the following additions and subtractions. 6x^2 - 9x - 9x
need helllp.these questions are very complex I need a very smart person to help. and if u can't then is okay there are other brilliant people out there just lik
The essays in the federalist expressed views in favor of what
which war resulted in a sense of national purposes and unity among Americans and helped usher in the era of good feelings
Where would the following activity BEST fit on the physical activity pyramid? Yoga A. sedentary activities B. flexibility activities C. aerobic activities