BriHatesMath
BriHatesMath BriHatesMath
  • 10-12-2019
  • Mathematics
contestada

A package of 4 pairs of insulated socks cost 32.76. What is the unit price of the pair of socks?

Respuesta :

znk
znk znk
  • 10-12-2019

Answer:

$8.19  

Step-by-step explanation:

The unit price is the cost of 1 pr of socks. The package contained 4 pr of socks, so

[tex]\text{Unit cost} = \dfrac{\$32.76}{4} =\mathbf{\$8.19}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

according to this chart blank had the smallest increase in unemployment
Find the general solution of the given system. dx dt = 3x − y dy dt = 9x − 3y
Which criterion can be used to prove ABC and ADC are congruent?
I need help with my math problem #6
Sarah took the implicit association test (iat) and found that she responded faster when "strong" words were paired with male names, compared to when "strong" wo
Niaz's car breaks down, and he is convinced that it was a predictable event even though there was no way of knowing it would happen. this exemplifies ________.
When summarizing the (blank) of a plot, one should notice the key ideas about how the conflict builds. BeginningMiddleEndingResolution?
You have $80. Jeans cost $29 and shirts cost $12. Mom told you to buy one pair of jeans amd use the rest of the money to buy shirts. Use this information to wri
Select the best analysis to complete this sentence: Prehistory includes the time prior to the use of writing, because Owithout writing, there is no accurate rec
Solve for the missing x coordinate above