Respuesta :

Answer:

19

Step-by-step explanation:

Given that for every 4 milkshakes sold we get $15.

⇒ 1 milkshake cost = 15 ÷ 4 = $3.75

So, if they made $71.25 in one hour then the number of milkshakes sold

= 71.25 ÷ 3.75

= 19

Answer:

✨19 Milkshakes✨