2Wavy1k
2Wavy1k 2Wavy1k
  • 09-11-2019
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12-pound bag of oranges for $18.75. What was the unit price?

Respuesta :

Sphi0706 Sphi0706
  • 09-11-2019

Answer:

1.5625

Step-by-step explanation:

1 pound is $1.5625. For this, you divide the dollars by the amount(weight). You should round it to the hundredth.

Answer Link

Otras preguntas

Is 20/100 equivalent to 1/5
Solve the given equation on the domain [0,2π]: 2sinx-sqrt(2)=0sqrt=squareroot
The function f(x)=37x+20 models the total cost for Rachel to be a mender at a a gym for x months. What can be interpreted from the y-intercept of the function?
Is 3/4 equivalent to 8/12
What are the zeros of 7x^2 -- 144 = --x^4  please give an explanation and show the work. thank you!
if x+y+z=9, xy+yz+zx =26; find x²+y²+z²
Is 5/8 equivalent to 4/10
How was the roman republic formed?
in which direction did the black death spread during 14th century
in the locket by kate chopin, who finds the locket and returns it to octavie?