briannaL9507
briannaL9507 briannaL9507
  • 08-11-2019
  • Mathematics
contestada

Chanda Spent $2.55 for three bottles of juice. Write and solve an equation to find the cost of 1 bottle

Respuesta :

Taylorcutchall
Taylorcutchall Taylorcutchall
  • 08-11-2019

Answer: 0.85

Step-by-step explanation:

2.55/3

Answer Link
destinhobson destinhobson
  • 08-11-2019

Answer:

.85 cent per bottle

Step-by-step explanation:

3/ 2.55 =.85

Answer Link

Otras preguntas

24 POINTS!!!!!!!!! Why did most adults wear clothes made of a simple rough linen? A. Flax, which is used to make linen, was one of the crops grown in the Nile
the midwestern united states is an example of which type of culture region
In a science class students water a plant with the same amount of water each day for 28 days if the students use a total of 23.8 L of water over the 28 days how
Article four of the us constitution
The price of a stock was 325$ a share.the price of the stock went down 25$ each week for 6 weeks . What was the price of that stock at the end of 6 weeks?
jorge walked 25 steps north. then he walked 75 steps south. what is jorge's final position?
In which of these regions was religion a unifying feature in the colonial era?
what is the answer to 8x-6-8-2x=4
Bruce has a bottle with 60% lemon juice and the rest water.
Juan es estudiso. Le gusts what's the answer