20gmartinez10 20gmartinez10
  • 07-11-2019
  • Mathematics
contestada

Type the correct answer in each box. If 4 pounds of sugar cost $2, the cost of 1 pound of sugar is $ and the cost of 10 pounds of sugar is $

Respuesta :

lilbot21 lilbot21
  • 07-11-2019

Answer: The cost of one pound of sugar would be .50 cents and the cost of ten pounds would be $10. Please mark me brainliest if possible. Have an amazing day! :)

Answer Link
ks06154
ks06154 ks06154
  • 07-11-2019

Answer:

The cost of 1 pound of sugar is $.5

the cost of 10 pounds of sugar is $5

Step-by-step explanation:

Hope that this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What were the physical activities in your childhood that you still do today? Do you spend more time now in doing these activities as compared before? ​
There is a giant spinning wheel at a carnival. The wheel is numbered 1 to 12. Each section is the same size. The wheel is spun, and, if it stops on your number,
what are the 55 countries and the capital cities in Africa
A red kangaroo and a gray kangaroo together weigh 139 kg. The red kangaroo weighs 35 kg less than the gray kangaroo. How much does the gray kangaroo weigh?
Identify the two verbs in the sentences. During the monsoon season it rains almost every day in India. Many school children splash around in the water-filled st
A chemist is testing the quality of a wine produced by a vineyard. Which branch of chemistry might the chemist use? physical chemistry analytical chemistry inor
Which invention was in use before the Second Industrial Revolution?
what is the slope of points (4,9) (-8,-6)? ​
what is the opposite of 22​
Who are the main characters in The Bully by Paul Langan