Company collected the following data regarding production of one of its products. Compute the total direct materials cost variance.
Direct materials standard (2 lbs. @ $6/lb.) $ 12
per finished unit Actual direct materials used 48,000 lbs.
Actual finished units produced 22,000 units
Actual cost of direct materials used $ 267,790