Respuesta :
Answer: 22.50
Step-by-step explanation:
First, in order to find the lowest price, you have to find the cost for 1 can in each store.
Save Rite: Since it is $ 5.25 for 3 cans, you divide 5.25 by 3. The quotient is 1.75. So, the price is $ 1.75 per can.
Then you do the same for Spend Less.
Spend Less: Since it is $ 7.50 for 5 cans, you divide 7.5 by 5. The quotient is 1.5. So, the price is $ 1.50 per can.
Since Save Rite's price for one can is $ 0.25 more than Spend Less, it is more expensive. Â
So in order to see how much she paid for 15 cans from the cheapest store, you would have to multiply 15 by 1.5.
The answer is 22.50.