nmiddleton
nmiddleton nmiddleton
  • 08-05-2019
  • Mathematics
contestada

Chef Katrina uses 1 cup of pecans for every 3 cups of peanuts in her Merry Munch Mix. One cup of pecans costs $ 4.99 and one cup of peanuts costs $2.25. If the cost for nuts in a batch of Merry Munch Mix is $35.22, how many cups of each type of nut were used?

Respuesta :

jessicagonzalep0iq2o jessicagonzalep0iq2o
  • 08-05-2019

idk sorry but ill try to help

Answer Link

Otras preguntas

If you are interested in working for a specific company, what type of job site should you look at for opening?
There is a correlation between higher education and greater degrees of both income and job stability. What is one downside of continuing education that might ca
Which scientist was the first to propose the heliocentric model of the universe
Every adverbial clause begins with a
what is 6 7/8 as a decimal
When Antony predicts strife in Rome, to what is he referring? A. war B. peace C. confusion D. wealth
Find the sum 12/13 + ( - 1/13)
12. In Microsoft Word, when you highlight existing text you want to replace, you are in A. basic mode. B. automatic mode. C. insert mode. D.
Think about using decimal models to show 6.84
Describe what the pH scale is and what it shows