tatanishafulmore tatanishafulmore
  • 07-05-2019
  • Mathematics
contestada

Regina bought $1.25 pounds of apples for $1.10. What was the price per pound?

Respuesta :

aguilerapablo03
aguilerapablo03 aguilerapablo03
  • 07-05-2019

Answer:

The price per pound was $0.88

Step-by-step explanation:

If $1.10--------------> 1.25 Pounds

     x <---------------  1 Pound

x = ($1.10)(1 Pound)/1.25 Pound

x = $0.88

Answer Link

Otras preguntas

Gawain sa Pagkatuto Bilang 1: Magbigay ng apat na salitang may kaugnayan sa kahulugan ng salitang responsibilidad. Sa iyong sagutang papel, punan ang Word Bubbl
2x−4y=6 Step 2 of 2 : Determine the missing coordinate in the ordered pair (?,5) so that it will satisfy the given equation.
Which culture/ period came first ?
help meeeeeeeeeeeeeee pleaseee
can you explain thia​
In triangle XYZ, x = 980 inches, y = 170 inches and z=940 inches. Find the area of triangle XYZ to the nearest square inch.
The giraffe craves a place at the front but it’s eyes are to far from the ground, relate these lines to a theme in the poem.
Which statement correctly describes a chemical reaction at equilibrium? A. B. C. D The concentrations of the products and reactants are equal. The concentration
Take 16 objects (pieces of paper, coins, plums, checkers) and put them in four rows of 4 each. Remove 6, leaving an even number of objects in each row and each
In an ecology experiment, a number of mosquitoes are placed in a container with water and vegetation. The population of mosquitoes, P, increases and can be mode