cincyslashersson333 cincyslashersson333
  • 07-05-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price? unit price = total price ÷ number of units per package A. $1.05 B. $10.25 C. $26.25

Respuesta :

luisejr77
luisejr77 luisejr77
  • 07-05-2019

Answer: Option A: $1.05

Step-by-step explanation:

If we have 5 cans of ketchup they cost $ 5.25. Then the unit price of cans is what each can costs individually.

The unit price should then be less than $ 5.25, and that is the price for 5 cans and we want to know the price for just one can of ketchup.

Then to calculate the price of each can divide the price of the 5 cans by 5.

[tex]P = \frac{5.25}{5}[/tex]

[tex]P = \$\ 1.05[/tex]

Answer Link
zacharyleatherman
zacharyleatherman zacharyleatherman
  • 13-01-2021

Answer:

A.) $1.05

(for Plato users)

Answer Link

Otras preguntas

HELP!! I don’t know the answer
Help me In sick and don’t feel like doing their rn tbh
PLEASE NEED HELP ASAP WILL GIVE BRAINLIEST
Help me ASAP! *show work for both* *Brainliest*
Two statements in a proof are: m∠A = m∠B m∠B = m∠C What reason could you give for the statement m∠A = m∠C? Complete the explanation of your reasoning.
I need help with the question
I need help on this question someone please help
Simplify. i^68 A. -i B. 1 (I think it's B, please tell me if it's right or not. Thank you.) C. -1 D. i
Select the adjective(s) in the following sentence. He ran off to put on a clean shirt. He ran off to put on a clean shirt
For a scientist, assessing the validity of information requires a specific knowledge b a hypothesis C experimentation d questions Please select the best answer