notsmart8594 notsmart8594
  • 09-04-2019
  • Mathematics
contestada

1a. A 5-pound box of tangerines costs $4.25

What is the cost per pound?

1b. A map has a scale in which 1.25 inches represents 250 miles.

How many miles does 1 inch represent?

Respuesta :

attilareed
attilareed attilareed
  • 10-04-2019

Answer:

.85$

200 miles

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A 4.5-newton object is placed in a tank of water. If the water exerts a force of 4.0 newtons on the object, will the object sink or float?
Jackie made 28$ babysitting last week . her brother John made only 86% as much as she did. How much did john make
If the area of a circle is 64 pi, then whats the circumference?
If a plane flies 612 km per hour, approximately how many kilometres will it travel in 13 hours?
Which is greater 5.4 or 5.400
What is Hawaii time line events
If I round 160,656 to the nearest ten thousand
The 230 people at a party decide to order pizza for a snack. If each pizza has 8 slices, how many pizzas should they order so that each person can have one slic
The cost of 14 gallons of gas is $19.46a. How much gas could you buy with $8.70? use equivalent ratios to solve.b. How much would it cost to buy 9.5 gallons? us
What is Hawaii time line events