zay7420
zay7420 zay7420
  • 09-04-2019
  • Mathematics
contestada

If sheena buys 5 bags of apples that cost for $12.25, what is the unit price for the apples

Respuesta :

chillimstill
chillimstill chillimstill
  • 09-04-2019

Answer:

It should be $2.45.

Step-by-step explanation:

12.25 divided by 5 equals 2.45.

Answer Link

Otras preguntas

Name the Pennsylvania cartoonist who would go on to be a signer of the Declaration of Independence just 12 years later.
What is a multiplication
Always allow _______ to complete a writing project.
what is the average score? 79, 82, 85, 91, 97, 73, 88, 87, 85, 92, 90, 85, 86, 91, 94, 85, 92
examples of physical exercise for a family of 5  w/ages 6-50
What happened as a result of the so-called intolerable acts
Where would the Romans have used music?
Solve: negative 1 over 2 x 3 = –x 7
What was the first battle of the Civil War
Which of the following is attributed to countries who raced to build up their navies after 1900? militarism, as Britain was the world’s dominant naval power a