Funtimefoxy1987
Funtimefoxy1987 Funtimefoxy1987
  • 10-03-2019
  • Mathematics
contestada

The cost to produce a table, y, is two times the cost to produce a chair, x.

Respuesta :

kaffietaffie
kaffietaffie kaffietaffie
  • 10-03-2019

Answer: y = 2x

Step-by-step explanation:

If a chair is x dollars, then a table is 2x dollars because it is two times the cost.

The cost of the table is y.

The cost of the table is also 2x.

Therefore, y = 2x.

Answer Link

Otras preguntas

what purpose did corinth's special roadway serve?
Which of these statements is conditional? A) We should listen to the debate before voting on class president. B) Shouldn't we support Sheena instead of Bryan fo
Alex bought twice as many pears as apples. He bought 4 more pears than oranges. He bought 6 apples. How many oranges did Alex buy?
Draw 8 lines that are between 1 inch and 3 inches long. measure each line to the nearest fourth inch, and make a line plot
Which rate is a unit rate? a 500miles/25 gallons b $12/1 hour c $1/2 pastries d 15 pounds/ 3 cans
In response to the Cuban missile crisis, President Kennedy A - Offered to remove U.S. missiles from Great Britain. B - Approved a naval quarantine of Cuba C - o
Find the simple interest on a loan of 8,500 at 5% per year for 1 year. ... A bottle contains 50 tablets,each containing 450 mg of medicine. How many grams of
The era of good feelings was marked by. ? A) A strong senses of national unity B) A strong rapid increase in immigration C) an end to warfare with France
why is CCl4 classified as a non polar molecule?
how does euglena resemble a plant cell?