bwinfreyknox bwinfreyknox
  • 07-02-2019
  • Mathematics
contestada

which is the best unit rate? 8 ounces for $2.79 of 15 ounces for 5.54?

Respuesta :

frika
frika frika
  • 07-02-2019

Answer:

1st

Step-by-step explanation:

1. 8 ounces for $2.79, then 1 ounce is for

[tex]\dfrac{\$2.79}{8}=\$0.34875.[/tex]

2. 15 ounces for $5.54, then 1 ounce is for

[tex]\dfrac{\$5.54}{15}=\$0.369\overline{3}.[/tex]

Since [tex]\$0.34875<\$0.369\overline{3},[/tex] the cheaper unit rate is the first one.

Answer Link

Otras preguntas

Solve x∕4 + y∕3 = 1 for x. A) x = –4y + 4∕3 B) x= –4∕3y + 4 C) x = –4∕3y + 4∕3 D) x = 4∕3y – 4
Which of the following is the best example of a good hypothesis? A. A cheetah can run fast at night. B. A cheetah can run faster than a tiger. C. Cheetahs
A letter written by George Washington to his mother about the latest developments in the Revolutionary war. Primary or Secondary Source?
What art style did Monet create in?
Are the following sentences simple, compound or complex? 1. The phone rang. 2Bridge ran the first part of the race, and Tara biked the second part.
can you help me with this please!!!!!​
Determine whether each expression is equivalent to 2x + 4y – 5 + 3x + 8 – 4y. Check the box for Yes and leave blank for No. x + x + y + y + y + y - 5 + x + x +
Test Yourself Fill in the blanks with suitable prepositions: 1.Do you work …….Saturday? (at, in, on) 2. I went to Janakpur………June (for, since, in) 3 Dhan Bahad
Please help me i’ll appreciate it
Find the Value of X