raysn raysn
  • 10-01-2019
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a six pack of bottled water for $3.79 a nine pack for $4.50 at 12 pack for $6.89 which package cost to lease per bottle

Respuesta :

puppyloverls3 puppyloverls3
  • 10-01-2019

Answer:

The nine pack

Step-by-step explanation:

3.79/6 = .63

4.50/9 = .50

6.89/12 = .57

Answer Link

Otras preguntas

While looking at bacteria under a microscope, you decide to take a break. When you return, the amount of bacteria has doubled in size. Your break probably only
Solve using the guess-and-test strategy. Ira has 28¢ in his pocket. He has 20 coins that are either pennies or nickels. How many nickels does Ira have? a. 26 b.
Which phrase could be represented by this expression? 6(t + 9 ) a. six times the sum of a number and nine b. the sum of six times a number and nine c. six ti
Which set of numbers are from least to greatest -------------------------------- 77/100, 0.84,81%
is 5.75 irrational or rational
Please solve -5x+3(2x+4)=15
what is equality and how is it used to write conversion factor
4(x-5)+5=3x-6-x what's answer?
do you think it's wise for scientists not to accept a theory immediately, even if the theory has alot of evidence to support it?
4(x-5)+5=3x-6-x what's answer?