Pork chops cost $3.30 a pound at the market. Mary buys 4.4 pounds. Find the cost. a. $7.70 b. $14.52 c. $18.92 d. $15.52

Respuesta :

Answer:

B) $14.52

Step-by-step explanation:

1 lb of pork chop = $3.30

Mary is buying 4.4 pounds.

Multiply 4.4 with 3.30

4.4 x 3.30 = 14.52

$14.52, or B) is your answer

~

Answer:

Answer is B $14.52

Step-by-step explanation: