amelialovesmaggie2
amelialovesmaggie2 amelialovesmaggie2
  • 07-01-2019
  • Mathematics
contestada

Delicious donuts sells their donuts in different sizes

6 for $2.10
12 for $5.49
18 for $7.20
24 for $12.00

Which box is the better buy?

Respuesta :

vt180 vt180
  • 07-01-2019

6 for $2.10
Because you can get two boxes (total of 12 donuts) for $4.20 instead of $5.49
Or three boxes (18 donuts) for $6.30 instead of $7.20
Or 4 boxes ( 24 donuts ) for $8.40 instead of $12
Answer Link

Otras preguntas

What is "genre"? (5 points) a famous novel by a French author a form of short story from the 1800s a word meaning categories of stories a form of novel from the
Convert the density of the textbook to slug/in^3. (1 slug =14.59kg)(1in =2.54 cm)
Please help with questions 1d and e
What f(x)=-(x+8)(x-14)
What is the capital of gresse
What is Computer categories
and evaluate x(- y + z) for x=-1 y=-2 and z=5
Is this sentence right? "They had nothing more than just a poor, untrained and undisciplined militia."
what are examples of federalism
What should two students do before they begin a discussion? A. Tell the other person that is wrong B. Summarize their positions in one sentence C. Establish a f