zamarronb zamarronb
  • 12-12-2018
  • Mathematics
contestada

It cost Marc $29.75 a week to feed his dog .About how much does it cost him to feed his dog for 3 weeks?

Respuesta :

itsai7376p74zuj
itsai7376p74zuj itsai7376p74zuj
  • 12-12-2018

Answer:

$89.25

Step-by-step explanation:

If one week is 29.75, then you can infer that each week separately would be the same amount. With this information, you can form this equation:

y = 29.75x

X would be the number of weeks while y would be the final amount based off the number of weeks.

If you substitute x with 3, then you should get the final answer of 89.25.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The Civil War divided the people of the United States. In some cases, the war separated families, as brothers fought against each other. The southern state
what are equivalent ratios to 8/11?
what is the type of material that doesn't allow heat to be conducted easily
What integer represents the origin of a number line?
give an example on how to make an acrostic poem using the word kinetic
Evaluate the expression by using the given value of the variables. y ÷ 2 • 4 – 10 ÷ x + 6 where x = 5 and y = 16 A. 3 B. –3 C. 21 D. 36
what did artisans and scribes have in common?
how many sides and right angle and parallel sides a triangle had
By using 3.2 nm x-rays on human tissue, images can be made showing microtubules in the nuclei of cells. What is the frequency of the x-rays ?
PLEASE HELP For which points is the sum of their x- and y-coordinates greater than 4 [for example, (5, 2) since 5 + 2 = 7, or (–3, 9) since –3 + 9 = 6]? A. E,