lycamariegonzales lycamariegonzales
  • 08-12-2018
  • Mathematics
contestada

A 16 pound bag of Kitty Kibbles is $24. An 8-pound bag of Feline Flavor is $11.20 . Which statement about the unit prices is true?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 08-12-2018

Answer:

Feline Flavor is less expensive per pound.

Step-by-step explanation:

A unit price has  a 1 in the denominator

To find the unit price, we take the price  and divide by the amount.


Kitty Kibbles:  $24 for 16 lbs

$24/16 = $1.50 per lb


Feline Flavor:  $11.20  for 8 lbs

$11.20 / 8 = $1.40 per lb


Feline Flavor is less expensive per pound.


Answer Link

Otras preguntas

In which paragraph would you include the background information necessary to familiarize your audience with the plot
what is the best stradegy for writing a cover letter
Please help with this!!!!
There are 5 cards with a picture of a rose and 1 card with a picture of a daisy. Olga keeps all the cards face down on the table with the picture hidden and
please answer will give brainliest
how do east asia's rivers contribute to the region's economic development? choose all answers that are correct. 1. the fertile plain of the yellow river provide
Pleaseeeeeee help!!!!!
Solve: 3 x ≤ 6 how do I do this plz help
Let u = <-5, -9>, v = <6, 8>. Find -8u - 2v.
7x-y=19 2x-3y=19 solve by elimination​