brownanaya0326 brownanaya0326
  • 06-12-2018
  • Mathematics
contestada

bought a set of 20 markers for 6 dollars how much would 1 market cost

Respuesta :

akephd
akephd akephd
  • 06-12-2018

Answer:

$.30 cents

Step-by-step explanation:

Set up a ratio.

If 20 markers cost $6, 1 marker would cost ??

20/6 = 1/x

Cross multiply to solve.

20x = 6 so x=6/20 which is .30

Answer Link
degodingo360
degodingo360 degodingo360
  • 06-12-2018

3 dollars of cource use a calculator and dont waste points.

Answer Link

Otras preguntas

What's the difference between a pill bug and a sow bug?
An accomplishment of the Lewis and Clark expedition was that it
what is the expression7+15(2)-25?
What is the Geographic Coordinate System?
how many tenths are equal to 4/5?
which measurement is equal to 20 cups? 40 pints 320 fluid ounces 5quarts 1gallon?
When a writer lists materials used from the Web on the Words Cited page, it is important to provide the _____. Select all that apply. A Medium of publication (i
After the Chaladeans defeated the Hebrew kingdom, they did what?
“Howe is now weaker than before, and every shot will contribute to reduce him. You are more immediately interested than any other part of the continent: your al
How does the structure of this verse influence the poem? Out of an unseen quarry evermore Furnished with tile, the fierce artificer Curves his white bastions w