granatohannah1626 granatohannah1626
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of 3.50 for 4 muffins.What is the price per dozen

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 14-11-2018
Price for 1 muffin
[tex]3.50 \div 4 = .875[/tex]
1 dozen is 12, so the price for a dozen
[tex].875 \times 12 = 10.50[/tex]
Price per dozen is $10.50
Answer Link
deweysarah2
deweysarah2 deweysarah2
  • 14-11-2018

if im reading this right , its $1.25

Answer Link

Otras preguntas

what element is stored in the shells and skeletons of living organisms
How many minutes are there approximately in a microcentury? 5000 50 360 600
Please help me and thamks
Bob is planning to pack 6 shirts and 4 pairs of pants for a trip. If he has 10 shirts and 10 pairs of pants to choose from, in how many different ways can this
Someone help me on this one
Solve inequality then identify graph of 2x - 1 > x + 2
CHECK MY ANSWER?! Which statement best describes the polynomial 2x+8? first degree polynomial with two terms first degree polynomial with eight terms second-deg
Write an expression that models the diagram below (I will give BRAINLIEST to right answer)
Jamie drop the quarter from a height of 6 feet above the ground and into a wishing well whose bottom was 5 feet below ground level. Write an expression represen
Which verb from correctly completes this sentence? Ayer, Patricia y yo ___________ un retrato de nuestra profesora. pintó pintamos pintaste pintaron