josephcfaucett5487 josephcfaucett5487
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of 15 ounces if chees is $6.00 what is the cost of 12 ounces of cheese

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 14-11-2018

Hi!

We will solve this using proportions. Let x be the cost for 12 ounces of cheese. We will start like this:

15 ounces : 6 $ = 12 ounces : x $

x $ = (6 $ * 12 ounces)/15 ounces

x $ = 72 $/15

x = 4,8$

The cost of 12 ounces of cheese is 4,8$.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

You are working on a presentation for Black History Month. Which amendment would you be least likely to include? 15 19 13 24
Help me please .. this is geometry
Write your original hypothesis here?
For a species to survive, its members must be able to A. Make important decisions using logic and reason. B. transmit genetic information through reproduction
What did barolme de las casas do to try to change spains way of governign the americas?
The ideals of Knightly virtues and qualities
What are political party ideologies based upon? A) A Philosophy B) Public opinion C) Party platforms D) Party leader history
The 1931 case near v. minnesota ruled that free speech cannot be forbidden by _____.\
There are 28 marbles in a bag. Each player uses 5 marbles to play a game. How many marbles will not be used
Select the sentence that is correctly written. A) Raise from your chair and raise a glass to celebrate the new year. Eliminate B) Rise from your chair and