FaithLynn7118 FaithLynn7118
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

Pencils cost 0.55 each. A pack of pencils cost $11. Which equation can be used to fined p the number of pencils in one pack

Respuesta :

Persefoni Persefoni
  • 15-11-2018

[tex](0.55 \times p) = 11[/tex]
[tex]p = (11 \div 0.55)[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

someone help me with this ..
accurate estimation of 75-33
In the late 20th century , the green revolution had the greatest impact on
Why do many different types of proteins exist even though there are a limited number of amino acids
A police dog gets caught in a shootout. A 5 g bullet moving at 100 m·s–1 strikes the dog and lodges in his shoulder. Fortunately the dog survives. The bullet un
Sixty miles per hour is how many feet per second
How do you write 7,330,968 in expanded form
How do human diseases caused by bacteria and diseases caused by viruses react to antibiotics?
You are trying to save $20 a week to buy and use cd player. During the last 4 weeks you have saved $35, $15, $10 and $12. How much do you need to save this week
what kind of device can you use to to separate visible light into its different colors