hobie88
hobie88 hobie88
  • 11-11-2018
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? Find the unit rate for each meat. Show your work and explain reasoning.


Which is the better buy Find the unit rate for each meat Show your work and explain reasoning class=

Respuesta :

janemillsappdmbyx
janemillsappdmbyx janemillsappdmbyx
  • 11-11-2018

You start by changing the fraction into a decimal.

4.5 lb. of ground beef= 16.11

6.25  lb. of ground turkey= 18.50

Next, you divide the amount they cost by the pounds to get the price per pound.

16.11÷4.5= 3.58

18.50÷6.25= 2.96

So, a pound of beef is $3.58, and a pound of turkey is $2.96.

The turkey is 62 cents less than the beef per pound.

That means the turkey is a better buy! :)


(Have a good day! :))



Answer Link

Otras preguntas

Find the unit rate. $121.50 for working 18 hours
HELP+EXPLAIN PLEASE Describe how a sarcodine, such as amoeba, gets food.
Name a strait in the southern part of south America.
Fill in the blank with the correct preposition: ma tante va ______brésil A.en B.au C.à D.du
HELP PLEASE!!! Is the following sentence true or false? Flagellates living in symbiosis always harm the animal in which they live.
The island of corsica which lies south of the ligurian sea is part of what country?
Why did the Spanish government decide to expand its lands in North America?
There were four apples. Three apples fell from the tree. How many apples are on the tree now?
What country did Marco Polo sail for?
The island of corsica which lies south of the ligurian sea is part of what country?