mybookie04
mybookie04 mybookie04
  • 07-11-2018
  • Mathematics
contestada

Sara Lee turkey for $6.58 per pound or Butterball turkey for $11.16 for 2 lb?

Sara Lee turkey for 658 per pound or Butterball turkey for 1116 for 2 lb class=

Respuesta :

sarahacluxton
sarahacluxton sarahacluxton
  • 07-11-2018

All you need to do is divide 11.16 by two to know how much it is for one turkey. 11.16÷2=5.58. 5.58 is cheaper than 6.58,so therefore Butterball is thr answer.

Answer Link

Otras preguntas

Just want you check if my answer is right...i'm not good in math. Ana paid 1/4 of her money for a pair of shoes and 1/5 of it for a shoulder bag. She later spen
In whole milk, 13 parts out of 400 are milk fat. In 2% milk, 1 part out of 50 is milk fat. Which type of milk has more milk fat per cup?
President Harding and Coolidge favored policies that?
after installing a secondary hard drive what needs to be done to the hard drive and what do these two task do?
Rectangle ABCD has diagonals Segment AC and Segment BD. If the diagonal lengths are AC = 36 cm and BD = (3x + 3) cm, find the value of x. A. 5 cm B. 11 cm C.
As a cell increases in size, which increases more rapidly, it's surface area or volume?
Find the empirical formula of a compound which contains 54.93% potassium, 38.73% boron and 6.34% hydrogen. A. KBH B. KB2H4 C. KB3H9 D. K2B5H9
Jamie has saved $42 of her allowance money to buy books. If she buys 5 books at d dollars per book, she will have 42-5d of her allowance left. How much does she
Please help! -4(m + 6) = -8
If a parallelogram has diagonals that are perpendicular bisectors of each other, what is the most descriptive name for it? A. rhombus B. rectangle C. paralle