Jadethepartyanimal Jadethepartyanimal
  • 07-11-2018
  • Mathematics
contestada

Luis bought two pieces of wax to make candles. One piece weighed 3.49 kg, and the other weighed 4.71 kg. If wax costs $1.80 per kg, how much did Luis spend altogether?

Respuesta :

monkiemady
monkiemady monkiemady
  • 07-11-2018

(3.49+4.71)1.80=cost

(8.2)1.80=cost

14.76=cost

Luis spends $14.76 all together  


Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are the most numerous in North America? Nations Countries Oceans States
how do you find the y-intercept in a equation?
how do you find the y-intercept in a equation?
What is the factoring quadratic expression for 125x^2-100x+20=0
find the product of 2/3x4/7x14/5
Those were the years that I remember best.  The bolded words are what kind clauses?
According to a Gestalt principle called _______, when we're looking at a crowd of people, we tend to perceive people grouped close together as belonging to a c
what happens when zinc carbonate is calcined?
Solve the equation on the interval [0,2pi). 2sin^2x=-3sinx+5
why do mammals need more extensive respiratory surface?