tonyasmith198224 tonyasmith198224
  • 06-11-2018
  • Mathematics
contestada

A dictionary cost $24. The total cost of the dictionary and 4 identical diaries is the same as 7 diaries. How much does 1 diary cost?

Respuesta :

matthewlovesports
matthewlovesports matthewlovesports
  • 06-11-2018

Let the price of diaries be x, and set up an equation:

4x + 24 = 7x

isolate x by subtracting the 4x over:

24 = 3x

Divide by 3:

x = 8

The price is $8 per diary

Answer Link

Otras preguntas

When was the Culper ring established and who formed it
Thank you guys so much for your help I’m very tired rn so I’m trying to get this done
Find the slope of the following graph.
There are 4 roses and 9 daisies in a vase. What's the ratio of the daisies to all flowers in the vase
Which line pictured has a slope undefined?
When a bar magnet is thrust into a solenoid of copper wire that carries no current, the solenoid tends to:_______
Jack won 122 pieces of gum playing hoops at the county fair. At school he gave four pieces to every student in his math class. He only has 2 remaining. How many
Solve the following system then find x+y
HELPPP I'LL GIVE BRAINLIESTT!!!!
Which of the following literary terms means "having to do with time"? physical setting psychological setting social setting temporal setting