purpletoxicheart92
purpletoxicheart92 purpletoxicheart92
  • 06-11-2018
  • Mathematics
contestada

Harrison can purchase 4 dvds for $19.99 or 6 dvds for $22.50 which is the better deal?

Respuesta :

Iwantyou4today
Iwantyou4today Iwantyou4today
  • 06-11-2018

$19.99 x 4 = $79.96

$22.50 x 6 = $135

$19.99 x 6 = $119.94

$22.50 x 4 = $90

The best answer to this choice is 4 dvds for $19.99. why?, because if it was 6 or 4 dvds for $19.99 the price would be more inexpensive then the price for $22.50, because if it was 22.50 x 4 or 6 dvds the price would be more expensive.  

Answer Link

Otras preguntas

Explain the process for finding the product of two integers.
Why are ancient handprints found on cave walls very small?
Matching A) The Imperial nation imposes policies and laws on its colony B) The imperial nation tells the colonized people how they should dress and what langu
The sum of two numbers is 40 . One number is 4 times as large as the other.
F=9/5(K−273.15)+32 solve the formula for K
Approximately 40% of living ferns are tropical epiphytes, a fact that supports the hypothesis that:
With some exceptions, epidemiological studies indicate the presence of THC in roughly __________ of drivers injured or killed in traffic collisions. 4-12% 1
What set of reflections would carry triangle ABC onto itself? 'triangle ABC on the coordinate plane with point A at 0, 2, point B at 2, 4, and point C at 3, 0.
(5h​3​​−8h)+(−2h​3​​−h​2​​−2h)
The process of breaking food into components small enough to be absorbed is called