Alex buys 5.5 yards of blue fabric and 4.5 yards of red fabric. If the blue and red fabric cost the same amount per yard, and alex pays $74 for all of the fabric, what is the cost per yard?

Respuesta :

$7.40, if you add 5.5 and 4.5 it will equal 10. Then you divide 74 by 10.

Answer:

7.50

Step-by-step explanation:

I had this b4