lisalavenp6y00c
lisalavenp6y00c lisalavenp6y00c
  • 10-09-2018
  • Mathematics
contestada

A baker purchased 10 lb of wheat flour and 13 lb of rye flour for a total cost of $17.40. A second purchase, at the same prices, included 12 lb of wheat flour and 15 lb of rye flour. The cost of the second purchase was $20.40. Find the cost per pound of the wheat flour and of the rye flour.

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 10-09-2018
The answer to the question
Ver imagen meredith48034
Answer Link

Otras preguntas

L= 12 cm and M= 5 cm. What is n?
The First Amendment to the US Constitution mainly guarantees rights for
The meaning of the word curtail'd is
propose a mathematical equation to calculate tje charge on an ion from the number of protons and electrons in an ion.
Which of the following is not a demographic classification? age gender race personality
Muscle cramps are often associated with A. a lack of vitamin E. B. too much sodium. C. hyponatremia. D. dehydration.
What captain explored the mouth of the Columbia River for the United States?
Which physical state of matter has the most kinetic energy? A. plasma B. gas C. liquid D. solid
The price of money borrowed or saved is called: interest, loan, or money supply?
a regular polygon has a perimeter of 36 inches. each side is exactly 6 inches long. which figure does this discribe?