marialion2323 marialion2323
  • 07-09-2018
  • Mathematics
contestada

If your car gets 26 miles per​ gallon, how much does it cost to drive 450 miles when gasoline costs ​$3.30 per​ gallon?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-09-2018

Multiply by conversion factors that cancel the units you don't want and leave the units you do want. Each factor should be equivalent to 1. That is, the numerator and denominator should have equal value. For example, 26 miles per gallon means 1 gallon is equivalent to 26 miles.

[tex]450\,\text{mi}\times\dfrac{1\,\text{gal}}{26\,\text{mi}}\times\dfrac{\$3.30}{1\,\text{gal}}=\dfrac{\$3.30\cdot 4.50}{26}\approx \$57.12[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What did the govemment hope to avoid when creating the Articles of Confederation O Strong state governments O Agreement among the states O Standing armies O St
. Use details from the text to explain what happened in Germany on Kristallnacht.
((11111111-1011100) X (10100 / 10))- ( 110010000+ 1110011)
Find the volume of a cylinder with a height of 6cm and a radius of 3cm
Can someone please help :(
Can you see the Giraffe?
According to the graph, what condition is best for enzyme activity? O A. A temperature above 30°C B. A temperature of 0°C C. A temperature of 25°C D. A temperat
Question 4 (1 point) What is the first written form of government in the U.SI
Please help i need is asap
Hello please help me solve this :) will give braisnlt