gaudvile2006
gaudvile2006 gaudvile2006
  • 09-05-2018
  • Mathematics
contestada

Cans of juice cost 25p each to produce
There are 6 cans in a pack.
12 packs are sold at £3.60 each.
What is the profit?

Respuesta :

timmy26865808 timmy26865808
  • 09-05-2018
 the profit is 1.60 beacuse at 25  cents times 6 is two dollars and since it is 3.60 the profit is 1.60 and 1.60 times twelve is 19.20 so the answer is 19 dollars  and twenty cents
Answer Link

Otras preguntas

How do Dexter’s views about the American dream change from the beginning to the end of the story “Winter Dreams”? Provide textual evidence to support your respo
Please helpNbubuhjhjhi
If a_1=2a 1 =2 and a_n=(a_{n-1})^2+5a n=(a n−1 ) 2 +5 then find the value of a_4a 4
Mai rolled a cube 40 times and got the following results​
(05.05) For the graphed function f(x) = (2)x+2+1, calculate the average rate of change from x = -1 to x = 0.
How did the United States imperialize Puerto Rico? Use evidence from any websites you find Include 3 reasons on how the U.S. imperialize puerto rico (for exampl
A forensic scientist finds a strand of hair at a crime scene. The forensic scientist would like to identify the person to whom the hair belongs. Place the steps
a patient of 50 years of age came with proteinuria of 5g in 24hrs.he has no hematuria and his bp is normal.what is the diagnosis?
If the smaller of two numbers is one half of the larger number and the sum of the two numbers is 60 find the numbers
What isa period of dormancy in winter by some animals called?