Gordon242 Gordon242
  • 10-01-2024
  • Mathematics
contestada

A sack of wheat costs 80 dollars and a sack of barley costs 50 dollars. Annie buys several sacks of each kind and spends 340 dollars. How many sacks of wheat did Annie buy?

Respuesta :

Otras preguntas

how many times greater is 70,000 than 7,000
Write a decimal where the value of a digit is 1/10 as much as a digit in another place
How did the Tet Offensive mostly affect the course of the Vietnam war?
The Akkadian king was named:
small fragments of orbiting bodies that have fallen on earths surface are known as
How do Americans backgrounds differ?
Tanmayi wants to raise $175 for a school fundraiser,She has raised $120 so far. How much more does she need to reach her goal?
how do governments keep order in society
which number will take less time to write in expanded form, 800,000,000 or 267,423
Coastal communities often experience milder winters and cooler summers than further inland because of which of these factors? ocean winds blow consistently, pro