LHNSHS2686 LHNSHS2686
  • 07-06-2023
  • Mathematics
contestada

Claire and Dale shopped at the same store. Claire bought 5 kg of apples and 2 kg of bananas and paid altogether $22. Dale bought 4 kg of apples and 6 kg of bananas and paid altogether $33. Use matrices to find the cost of 1 kg of bananas?

Respuesta :

Otras preguntas

What results from splitting an atomic nucleus
Twice the difference of a number b and 11 is 22
Suppose Nadia raises her rate by $0.75 an hour. How many hours would she need to work to earn the same amount of money she made in the first two weeks of the m
The need for agricultural works in the early southerncolonies led to the?
Whats the inequality of the product of a number n and 2 is no less than 14
What was the labor for New York colony
Self-confidence is the most important quality for
o.1 is 10 times as much as
how do you do this? it's really confusing. having a hard time with this
What happens during photosynthesis? A. Heterotrophs consume ATP B. Heterotrophs produce ATP C. Autotrophs consume organic molecules D. Autotrophs produce organ