lawrencewalker383 lawrencewalker383
  • 07-01-2023
  • Mathematics
contestada

Alana and Petra go to a used book sale , where every book is the same price. Alana buys 4 books and Petra buys 2 books. They run into their friend angus, who really loves to read, and discover that he has bought 16 books. Angus received a $15 discount, but he still spent $5 more than Alana and Petra combined. How much does one book cost?

Respuesta :

Otras preguntas

What are bowling basic four shots
I NEED TO PASS PLEASE ANSWER Solve for p. 2p-29/4=4 A.p=-13/2 B.p=45/2 C.p=66 D.33/2
4/5 divided by 2/3 =???
Helpppplpp fastttttt
help would be much appreciated please :((
6. How does decomposition factor into the quality of soil? ) (10 Points) O The pH of the soil is lowered below pH 2.0 by decomposition. O The sandiness of soil
PLZ help!!! :) Susan exercised from 8:15 PM to 8:13 PM. How long did she exercise? Write your answer in minutes.
Decide if the following sentence is grammatically correct or incorrect. Ils s’est lavés. Correct Incorrect
The temperature at wonder lake is 12 Fahrenheit during a storm the temperature changes by -26 Fahrenheit what is the temperature after the storm
Write an equation of the line with the given slope, m, and y-intercept (0,b). m=4, b=7