rycar75
rycar75 rycar75
  • 10-12-2022
  • Mathematics
contestada

Abdel wants to spend $12 on beans and rice.

- beans, b, cost $5 per pound.
- rice, r, cost $2 per pound.

Abdel wants to spend 12 on beans and rice beans b cost 5 per pound rice r cost 2 per pound class=

Respuesta :

Otras preguntas

How does in vitro fertilization work?A. The sperm are "washed" to remove the unhealthy ones and then are placed directly in the uterus.B. Several eggs taken fro
A bag contains a total of 100 black and white marbles without looking a marble is chosen record and placed back in the back the student records eight black marb
In genetics, the dash symbol (–) is a “wild card” that stands for either the dominant allele or the recessive allele; for example, A– means the individual has e
Is the line for the equation y = −8 horizontal or vertical? What is the slope of this line?
HELP!!!!! For which value of x is the equation 4x + 24 = 8x + 2x true? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4
Why do you think the soldiers still stormed the beach, knowing there was a chance that they could die?
Transformations Geometry please help​
Which of the following U.S. foreign policies was used to justify U.S. involvement in the Vietnam War?
Write the absolute value inequality in the form Ix−bIc that has the solution set x≤−9 or x≥−5.
help me with english please....