nabilarizwan0987 nabilarizwan0987
  • 15-11-2022
  • Business
contestada

If hiring the 6th worker increases total product by 7 units and the price of each unit is $2,

a. The firm should not hire the 6th worker as MR MC

Respuesta :

Otras preguntas

Describe what happens as Victor tries to bluff the class into thinking that he knows how to speak French.
x-3/4+2/3=17/12 true? 1) 8 2) 6 3) 0 4) 4
The distance between the two points is 2 km. What would be the distance between them on a 1:100,000 scale map? ( I need step by step explanation :( ) I will be
themes, images and symbols of i shall go back in new yearplease help me fast​
URGENT!! ILL GIVE BRAINLIEST! AND 100 POINTS What element is shown below?
can someone help me with this?
2. A block of melting ice with mass 0.02 kg is put into a polystyrene cup containing 0.3 kg of water with initial temperature 20°C. After the mixture is stirred
PLEASE HELP NOW what is the point-slope form of y = 2x-11, (3,4)
Cruz purchased a large pizza for $12.75. It serves 5 people. What is the cost per serving?
The sum of three numbers is 65. The first number is 5 more than the second. The third number is 2 times the second. What are the numbers