freddark2007 freddark2007
  • 06-10-2022
  • Mathematics
contestada

The diagram shows the cross section of a wall of a cinema.
It is to be painted.
Work out the area that needs to be painted.
Paint costs £8 for a tin which covers 15m² .
How much will it cost to paint?
(You can only buy whole tins of paint)

Respuesta :

Otras preguntas

Find the unit rate: $2 for 5 cans of dog food
mr. harper had 506 apples at his fruit stand. his freind gave him 87 more apples,and he bought another 59 apples. how many does he have all together? buy using
Name a strait in the southern part of south America.
Giving f(x)=4x+1 and g(x)=×4^ choose a expression for f(g)(x)
what is the quartic root of 64? And how did you figure it out? I'm really confuse on quartic roots.
Find the unit rate: $2 for 5 cans of dog food
Fill in the blank with the correct preposition: ma tante va ______brésil A.en B.au C.à D.du
mr. harper had 506 apples at his fruit stand. his freind gave him 87 more apples,and he bought another 59 apples. how many does he have all together? buy using
How did americans react to the events in Europe and asia in the early world war 2?
How does the volume of a prism change if each dimension of the prism is doubled?